Special: Rozhovor s Tomem Stenglem

Vždy jen samé jedničky

Přicházím už do let / Pána Krista / začínaj mě bolet / různá místa / Cítím bolest v kostech / vždy když leje / máme po radostech / lásko zle je … Takto by si mohl zanotovat písničku Jarka Nohavici jeden z nejzkušenějších harcovníků našeho áčka – Tomáš Štengl. Fotbal na Zbraslavi hraje od svých šesti let a dlouho stál mezi třemi tyčemi! „…prý jsem byl vskutku dobrý“, říká o svých brankářských začátcích populární Štigy.

Proč si s tím tedy přestal?

  • Už mě to po několika letech přestalo bavit a chtěl jsem si taky, asi jako každý brankář, zahrát v útoku.

To se ti splnilo, ale kdyby nebylo zbytí, šel bys chytat?

  • Ještě před takovými třemi, čtyřmi lety jsem si za áčko zachytal v Kunraticích. Do brány bych samozřejmě znovu nastoupil, pokud by byl Čína zraněný a nikdo jiný by nebyl. Ale když jsem nedávno zkoušel chytat, zjistil jsem, že už jsem z toho úplně vypadl a byl bych snad ještě horší než Čína :-)

V bráně jsi byl jednička. Už dlouho máš na zádech jedničky dvě. Jedenáctka je tvá oblíbená?

  • Narodil jsem se 1.11., tak má cenu něco dodávat? Prostě tahle čísla ke mně patří už od narození a mám je rád.

 Ještě vloni jsi byl obránce, letos ses proti béčku z Jinonic objevil v útoku a šlo ti to. Kde se cítíš lépe?

  • Jak bylo napsáno v jednom z loňských čísel fotbalových novin, jsem univerzální hráč. Brankář, obránce, útočník, prostě zrovna to, co Jardu napadne. Což je sice fajn, ale bohužel sám pak nevím, jak tyhle posty hrát, když na ně nejsem zvyklý. Lépe se cítím v obraně, v útoku nemám tolik zkušeností.  Na zápas s Motorletem jsem se asi dobře vyspal :-)

Po odchodech Míry a Sváti ale ofenzívu posílit potřebujete. Ale třeba by stačilo pouze vyztužit obranné řady a neinkasovat. Pak se spolehnout, že někdo ze zkušených pardálů dá gól, který bude na body stačit. Co ty na to?

  • Myslím si, že poté, co přišel Žíža, je obrana o něco lepší. Přesto je potřeba na tom dál pracovat. A co se útoku týče, tak tam ti dva opravdu výrazně chybí a bohužel se jim žádný ze zkušených pardálů zatím moc nevyrovná. Tudíž potřebujeme obojí, aby to vedlo k bodům.

V úvodu letošního ročníku určil los Zbraslavi zajímavou kombinaci. Po nažhaveném nováčkovi z Radotína následují tři rezervy mužstev, která hrají vyšší soutěž. Po Motorletu a Meteoru hrajete dnes doma s béčkem střížkovské Bohemky. Jak se hraje proti mladíkům, kteří cítí šanci prokopat se do áčka? Jsou k neutahání, ale zároveň jim chybí zkušenost…

  • Abych řekl pravdu, tak nic moc. Je to s nimi hodně náročný a akorát si tak koledují o kotníky :-) Občas mám taky pocit, že jich je na hřišti o jednoho víc.

Jak tedy dopadne dnešní zápas? Prý tentokrát dáš hned dva góly…

  • A to říkal kdo? Možná já, ale mám mizernou paměť :-) Myslím si, že to bude hodně o bojovnosti, podobně jako s Motorletem. Tak uvidíme.

Díky za rozhovor, Štigi. Nebo Štigy? Jak máme přezdívku napsat?

  • No tak, jak říká Veru – nejdřív měkký, potom tvrdý! :-D Takže ŠTIGY!

…to je konec srandy / konec smíchu/  musím nosit kšandy / kvůli břichu / pod džínama spodky / svého ujce / místo flašky vodky / piju juice / knedlo-vepřo-zelo / snad mě spasí / zvedá se mi čelo / padaj vlasy / díky těm svým rokům / sic více chápu / ale když usnu na boku / tak děsně chrápu…

pozn. redakce (9.9.2013): Zápas mužů A s béčkem Bohemians Praha skončil 1:1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *